×
вул. Henryka Sienkiewicza 78A
25-501 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
31.08.2013
Za nami kolejna Szkoła Języka Polskiego

Trzecia Szkoła Języka Polskiego właśnie dobiegła końca. Młodzież z Ukrainy przebywała w Kielcach od 16 sierpnia. Podczas 10 dniowego pobytu na uczestników szkoły czekało szereg atrakcji związanych z naszym regionem.

Młodzi zwiedzali Kielce, a także piękne okolice. Niezapomniane wrażenia pozostawiły Centrum Geoedukacji, Muzeum Narodowe, Dymarki Świętokrzyskie, Tokarnia, Kurozwęki, Krzemionki czy Bałtów. Podczas pobytu w JuraParku udaliśmy się w podróż do najodleglejszych okresów geologicznych. „Byliśmy” w Permie, Triasie, Jurze, a następnie przenieśliśmy się do współczesności by podziwiać okazy zwierzyńca bałtowskiego. Tam czekały na nas m. in. żubry, wielbłądy, lamy, alpaki, da­niele, strusie afrykańskie.
Każdego dnia organizowaliśmy lekcje języka polskiego, które odbywały się Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach. 

W piątek 23 sierpnia odbył się wieczór ukraiński w Muzeum Dialogu Kultur. Młodzież zaprezentowała swoje umiejętności recytatorskie, muzyczne a także kulinarne. Podczas wieczoru można było posmakować tradycyjnych potraw ukraińskich takich jak „serniki”, smażone ziemniaki, chleb ze słoniną czy uzwar. Zainteresowanie było bardzo duże, a po występach grupa kilkudziesięciu osób bardzo szybko „poradziła” sobie z serwowanymi przysmakami.

Wieczór ukraiński był też okazją do podsumowania Szkoły Języka Polskiego. Uczestnikom wręczono dyplomy ukończenia Szkoły oraz drobne upominki z naszego regionu.

W niedzielę 25 sierpnia zwiedzaliśmy Pałac w Kurozwękach oraz udaliśmy się w pięciokilometrową podróż w labiryncie konopi. Młodzież spacerując krętymi ścieżkami mogła sprawdzić swoją orientację w terenie, a także wziąć udział w zabawie odpowiadając na pytania dotyczące życia i twórczości Juliana Tuwima.

Pragniemy serdecznie podziękować pracownikom Muzeum Dialogu Kultur (Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach) oraz Centrum Geoedukacji za pomoc w organizacji naszej Szkoły.

Poniżej zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz filmów z Letniej Szkoły:

1. Relacja w TVP Kielce
http://www.tvp.pl/kielce/informacyjne/informacje/wideo/20082013-godz-1830/12154891 

Artykuł w TVP Kielce
http://www.tvp.pl/kielce/aktualnosci/rozmaitosci/powrot-do-polskiego/12154921

Wieczór ukraiński w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach:Zdjęcia nr od 19 do 26 pochodzą z archiwum Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach. 

Za nami kolejna Szkoła Języka Polskiego