×
вул. Henryka Sienkiewicza 65
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
19.07.2014
Dialog z młodzieżą z Podola w Kielcach

O obecnej sytuacji na Ukrainie, jak i przyszłości dyskutowaliśmy w Muzeum Dialogu Kultur.

To miał być tradycyjny polsko - ukraiński wieczór ze śpiewem, poezją i dyskusją.

Ale wydarzenia na Ukrainie i zestrzelenie przez rosyjskie siły malezyjskiego samolotu pozwoliły nam tylko na to ostatnie.

Na początku obejrzeliśmy film dokumentalny nt. polsko - ukraińskiej historii i pojednania z serii "Pod wspólnym niebem". Jeszcze chwila na rozdanie dyplomów ukończenia Szkoły Języka Polskiego, a potem dyskusja.

Na zakończenie, na kilka słów zajrzał do nas pan Ryszard Białacki - koordynator Biura Regionalnego Województwa Świętokrzyskiego w Brukseli, któremu sprawy Ukrainy są znane, gdyż kilka lat wcześniej pracował jako konsul wizowy w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie.

Warto też dodać, iż w naszej szkole po raz pierwszy wziął udział także niepełnosprawny uczestnik. Był to niewidomy Daniel, który przyjechał do nas ze swoją mamą Katją.

Nasze wieczorne spotkania z ukraińską młodzieżą w kieleckim Muzeum Dialogu Kultur to już tradycja. Uważamy, że bez względu na sytuację należy rozmawiać. I choć poruszanie trudnych tematów z młodzieżą nie jest łatwe, to jednak warto to robić. Poprzez wczorajsze spotkanie chcieliśmy pokazać, że przyjazd do Polski na letnią szkołę języka to nie tylko zabawa. To nie tylko pokazanie Polski, jako kraju, który dokonał wielu przemian na drodze europejskiej integracji. Ale taka wizyta to także okazja by pokazać, że Polacy są otwarci do dialogu i współpracy.

Wielu z tych młodych ludzi powróci do nas na studia. Nie będą już czuli się anonimowi, bo po wizycie w Kielcach mają już wielu dobrych znajomych :)

KrzK

Dialog z młodzieżą z Podola w Kielcach