×
вул. Henryka Sienkiewicza 78A
25-501 Kielce
tel/fax:
NIP:
9591912972
REGON:
260423101
02.12.2010
Ile demokracji w wyborach samorządowych? – podsumowanie międzynarodowej debaty

16 listopada 2010 roku w Kielcach odbyła się debata w ramach akcji „Masz głos, masz wybór” pod hasłem: “Ile demokracji w wyborach samorządowych? Proces wyłaniania kandydatów na przykładzie Polski i Ukrainy”.

Jej organizatorami były organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód oraz Winnickie Regionalne Centrum Informacji „Kreatyw”. Miejscem spotkania była siedziba Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach. Tematem spotkania była dyskusja na temat i próba odpowiedzi na pytanie: “Ile demokracji

w wyborach samorządowych? Proces wyłaniania kandydatów na przykładzie Polski i Ukrainy”.
Do udziału w debacie zaproszeni zostali studenci kieleckich uczelni, organizacje pozarządowe oraz społeczność lokalna. Dyskusję rozpoczął wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Zdzisław Wrzałka. Następnie głos zabrali:
- przedstawiciele Winnickiego Regionalnego Centrum Informacji „Kreatyw” w składzie: Anna Maranchuk (Анна Маранчук), Olga Kavunenko (Ольга Кавуненко), Maksym Krugol (Максим Круголь),

- Pani dr Janina Kowalik pracownik Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach,
- reprezentant studentów – Krzysztof Filipek.

Debatę poprowadził Krzysztof Kalita – prezes Stowarzyszenia Integracja Europa – Wschód.

Wystąpienia zaproszonych gości stały się motorem do dyskusji na temat wyborów w obu krajach. Na Ukrainie wybory odbyły się 31 października. W ich wyniku, podobnie jak w naszym kraju, wybrane zostały władze wszystkich szczebli organów samorządu terytorialnego.

Przedstawiciele z Ukrainy podzielili się swoimi obserwacjami z przeprowadzonych wyborów samorządowych w ich kraju. Stwierdzili, iż na Ukrainie podczas wyborów dochodzi do częstych nadużyć związanych z fałszowaniem wyników głosowania. W dojrzałych społeczeństwach demokratycznych wybory samorządowe wydają się najlepszą możliwością, aby sprawdzić, ile znaczy głos obywatela w danym państwie. To dzięki nim wyborcy mają okazję zagłosować na lokalnego społecznika, którego działania wpływają na rzeczy dużo bliższe ludziom (na przykład na budowę nowej drogi). Jednocześnie są to wybory, w których nawet drobne fałszerstwa mogą całkowicie zmienić rezultaty. Na Ukrainie ciężko mówić o wysokiej wyborczej aktywności społecznej. Jest to jeszcze bardziej widoczne wśród kobiet, których liczba kandydujących jest bardzo mała. W kontekście wyborów w Polsce przedyskutowano kwestie rosnącego znaczenia partii politycznych.

Debata stała się okazją do zainteresowania obywateli sprawami społeczności lokalnej. Jej zadaniem było zachęcenie do świadomego udziału w wyborach samorządowych – zarówno poprzez korzystanie z biernego, jak i czynnego prawa wyborczego. Poprzez międzynarodową debatę wskazaliśmy różnice w rozwoju demokracji lokalnej w Polsce jako kraju członkowskim Unii Europejskiej, a także Ukrainie – kraju będącym u progu drogi do członkostwa. Jednocześnie daliśmy początek międzynarodowej dyskusji młodych obywateli nt. przyszłości demokracji lokalnej.

W debacie wzięło udział 30 osób, w tym studenci, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji pozarządowych, pracownicy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, lokalne media oraz mieszkańcy Kielc. Wszyscy uczestnicy otrzymali materiały promocyjne związane z akcją „Masz głos, masz wybór”. Planujemy w przyszłości organizować podobne debaty w Polsce i na Ukrainie. Dodatkowo motywuje nas do tego najwyższa w kraju frekwencja wyborcza uzyskana przez województwo świętokrzyskie.

Autorka: Magdalena Królik

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 90

 

 

Ile demokracji w wyborach samorządowych? – podsumowanie międzynarodowej debaty