×
вул. Henryka Sienkiewicza 78A
25-501 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
09.07.2013
Dzień Winnicy w Kielcach - działo się!

Tradycji stało się zadość! Za nami kolejne Święto Kielc i zarazem pierwszy (a w dodatku tak hucznie obchodzony) dzień Winnicy w naszym mieście.

Już w piątek rano  SIEW-owy namiot stanął przy ulicy Sienkiewicza, a wraz z nim wieść o działalności Stowarzyszenia niosła się coraz dalej i intensywniej. Wieczorem z kolei przywitaliśmy naszych przyjaciół zza wschodniej granicy, którym towarzyszyliśmy aż do niedzieli.
Na przekór kapryśnej, sobotniej pogodzie wybraliśmy się z naszymi gośćmi na zwiedzanie „starego miasta” i rozkoszowanie świąteczną atmosferą wśród licznych tego dnia akcentów  kulturalnych i świętokrzyskich jarmarków. Artystycznych smaczków nie brakowało do wieczora. Na kilku scenach jednocześnie prezentowali się artyści polscy i ukraińscy, m.in. dzieci i młodzież z zespołu pieśni i tańca „Barwinok”,  grupa wokalna „Kwiat Podola”, Kielecki Teatr Tańca, czy aktorzy z  Teatru „Kubuś”itp.
W parku miejskim z kolei odbył się festyn rodzinny z udziałem grupy artystów ludowych z Winnicy. Przez kilka godzin nasi goście  prezentowali swoje dzieła (malarstwo, ceramika, wyroby wiklinowe, origami, hafty) oraz przybliżali kulisy twórczości rzemieślniczej. Można było między innymi nauczyć się malowania akrylami czy wypleść cuda-wianki :) – oczywiście z wikliny. Wartością dodaną były: nauka języka ukraińskiego, poznanie podolskiej kultury i tradycji ludowej oraz nowe przyjaźnie. Nie wspomnę już o atrakcji wieczoru, czyli o wyczekiwanym od kilku miesięcy koncercie grupy „TIK”. Jako że brać SIEW-owa od dawna jest rozkochana w rytmach tejże kapeli, na czas występu TIKu zaopatrzona w pokaźny transparent fanklubowy i ogrom pozytywnej energii świętowała na pełnych obrotach. Kto był z nami ten wie, że piosenka „Hej sokoły” w wykonaniu Wiktora Broniuka ma swój niepowtarzalny urok, który porwał setki ludzi zgromadzonych wokół wieczornej sceny na Palcu Artystów. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym za wspólne polsko-ukraińskie chwile.

Przypomnijmy, iż nasza organizacja oficjalnie udzieliła wsparcia Urzędowi Miasta Kielce podczas organizacji Dnia Winnicy, w którym wzięła udział niemal 200 - osobowa delegacja z Ukrainy.
Nasi wolontariusze zostali przydzieleni do poszczególnych grup i przez cały dzień opiekowali się gośćmi z Winnicy. 

A oto kilka filmów i ukraińskich relacji z Dnia Winnicy:"Hej Sokoły" w wykonaniu TiKowców ;)


Relacja z Dnia Winnicy w Telekanale VITA:


Poniżej także fotorelacja. 

Zdjęcia z koncertu zaczerpnęliśmy z oficjalnego profilu Facebook zespołu TiK, a także winnickiego portalu myvin.com.ua.
Zdjęcia z Dnia Winnicy są autorstwa Klaudii Bernat. Natomiast kilka zdjęć z przygotowań naszego FanKlubu do koncertu TiK pochodzi ze zbiorów Wioli Kosmali.

Więcej zdjęć znajdziecie w winnickim portalu MyVin.com.ua: http://www.myvin.com.ua/ua/news/events/21771.html 

 

Dzień Winnicy w Kielcach - działo się!