×
вул. Henryka Sienkiewicza 78A
25-501 Kielce
tel/fax:
NIP:
9591912972
REGON:
260423101
19.09.2013
Patronaty honorowe nad projektem Wołyń - Podole 1943

Kolejny międzynarodowy projekt SIEW zyskał uznanie władz.

Miło nam poinformować, iż patronat honorowy nad projektem "Wołyń – Podole 1943. Historia znana i nieznana. Młodzi Polacy i Ukraińcy w dialogu o pojednaniu" objęli:

  • Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy Pan Krzysztof Świderek,
  • Wojewoda Świętokrzyski Pani Bożentyna Pałka - Koruba,
  • Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Pan Adam Jarubas,
  • Prezydent Miasta Kielce Pan Wojciech Lubawski.

Projekt otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach konkursu „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2013”.

Warto dodać, iż jest to kolejna inicjatywa współfinansowania przez MSZ realizowana przez nasze stowarzyszenie w partnerstwie z ukraińskimi organizacjami pozarządowymi.

Główny cel projektu to dialog i pojednanie narodów polskiego i ukraińskiego poprzez zaangażowanie młodzieży na rzecz pogłębiania przyjaznych stosunków, poznania historii, tradycji i równouprawnienia.

Bezpośrednim celem projektu jest aktywizacja młodego pokolenia Polaków i Ukraińców na rzecz pojednania poprzez utworzenie międzynarodowego zespołu ekspertów oraz organizację wizyt studyjnych i IV Międzynarodowej Konferencji „Śladami wspólnej historii w drodze do europejskiego partnerstwa narodów” w 2013 roku. Ponadto celem jest nagranie przez młodych Polaków i Ukraińców we współpracy z ukraińską telewizją reportażu nt. tragicznych skutków nacjonalizmu i totalitaryzmu w I połowie XX wieku na obszarze Wołynia i Podola.

Projekt skierowany jest do Polaków i Ukraińców, ale również do tych narodów, którym nieobce są doświadczenia represji totalitaryzmu i nacjonalizmu. Jego efekty będą mogły posłużyć jako przykład dążenia do pojednania dla innych narodów.

Działania projektu mają na celu podniesienie świadomości społeczeństw, które m.in. poprzez brak znajomości historii dopuszczają do pojawiania się zjawisk ksenofobii, nietolerancji, a nawet nienawiści do innych narodów.

Uczestnikami projektu będzie młodzież z Polski i Ukrainy, która zostanie włączona we współpracę z organizacjami pozarządowymi, telewizją, instytucjami kultury i gronem ekspertów. Poprzez udział w wizytach studyjnych na Wołyniu i Podolu młodzież pozna historię tragedii wołyńskiej, a także podolskiej. Rok 1943 to symboliczna data z dwóch powodów:

  • to 70 rocznica rozpoczęcia masowej zbrodni (czystki etnicznej) dokonanej na społeczności polskiej zamieszkującej Wołyń przez nacjonalistów ukraińskich OUN UPA,
  • to także 70 rocznica odkrycia przez Niemców masowych grobów w Winnicy na Podolu i innych miastach Ukrainy będących dowodem zbrodni NKWD na cywilnej ludności.

Wydarzenia te będą podstawą pracy młodych Polaków i Ukraińców, a także zaproszonych ekspertów na reportażem poświęconym ww. tragediom. Będzie to przede wszystkim okazja do głębokiej dyskusji nad skutkami jakie niosą dla społeczeństwa totalitaryzm, nacjonalizm, ksenofobia i nienawiść człowieka do człowieka.

W ramach działań zaplanowano do końca 2013 roku zorganizowanie m.in.:

  • wizyt studyjnych na Wołyniu, Podolu oraz w Polsce,
  • IV Międzynarodowej Konferencji pod hasłem "Śladami wspólnej historii w drodze do europejskiego partnerstwa narodów" (Kielce, listopad).

We wszystkie działania zostaną bezpośrednio zaangażowani polscy i ukraińscy studenci.

Jesteśmy przekonani, iż realizacja niniejszego projektu przyczyni się do rozwoju polsko – ukraińskiej współpracy województwa świętokrzyskiego i ukraińskiego Podola.

Patronaty honorowe nad projektem Wołyń - Podole 1943