×
вул. Henryka Sienkiewicza 78A
25-501 Kielce
tel/fax:
NIP:
9591912972
REGON:
260423101
25.10.2014
Język polski w ukraińskiej edukacji - międzynarodowa konferencja w Chmielnickim

Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w polsko - ukraińskiej konferencji w Chmielnickim Uniwersytecie Narodowym.

22 października 2014 r. w Chmielnickim Uniwersytecie Narodowym odbyła się międzynarodowa konferencja pod hasłem „Język polski w ukraińskiej edukacji – perspektywy w aspekcie Integracji Europejskiej”. Konferencja była realizowana w ramach międzynarodowego projektu: Rozwój polskiej edukacji na Ukrainie poprzez wsparcie Katedry Filologii Słowiańskiej Chmielnickiego Narodowego Uniwersytetu. Projekt jest współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2014”.
Konferencja była podsumowaniem projektu, którego celem było promowanie i rozwój języka polskiego na Ukrainie. W ramach projektu zakupiono materiały dydaktyczne do nauczania języka polskiego, sprzęt multimedialny, zorganizowano kurs przygotowawczy dla kandydatów na studia na kierunku filologia polska oraz szkolenia metodyczne dla kadry wykładowczej Katedry Słowiańskiej Filologii.

Język polski w ukraińskiej edukacji - konferencja w Chmielnickim

Na Konferencję zgłosili swoje referaty naukowcy – lingwiści oraz praktycy językoznawstwa z ukraińskich wyższych i ogólnokształcących szkół średnich z Kijowa, Humania, Charkowa, Połtawy, Winnicy, Kamieńca Podolskiego oraz Chmielnickiego oraz z Polski, tj. Lublina, Bydgoszczy, Wrocławia, Łodzi, Warszawy. Zgłoszone referaty zostały opublikowane w zbiorze artykułów naukowych: "Język polski w ukraińskiej Edukacji - Perspektywy w aspekcie integracji europejskiej”.

Konferencja

konferencja

Konferencję otworzył prorektor ds. międzynarodowych prof. Mykola Yochna, który powitał wszystkich obecnych na konferencji i podkreślił znaczenie polsko-ukraińskiej współpracy w dziedzinie edukacji i nauki. Prorektor w swoim wystąpieniu podkreślił, że współpraca z polskimi partnerami jest niezwykle ważna dla uczelni a zwłaszcza możliwość realizacji projektu, który jest już czwartym projektem realizowanym wspólnie przez Chmielnicki Narodowy Uniwersytet i Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód.

prorektor prof. Mykoła Jochna

Gościem honorowym konferencji była dyrektor Narodowej Agencji Akredytacyjnej "Top 200 Najlepszych Uniwersytetów na Ukrainie» Olesya Lynovytska, która stwierdziła, iż kluczem do trwałego rozwoju Uniwersytetu jest współpraca z uczelniami zagranicznymi. Chmielnicki Uniwersytet Narodowy, według niej, jest jednym z wiodących uniwersytetów krajowych poprzez liczbę zrealizowanych międzynarodowych projektów.

Krzysztof Kalita

Do uczestników konferencji z ciepłymi słowami zwrócił się także prezes stowarzyszenia Integracja Europa-Wschód" Krzysztof Kalita, który podkreślił wysoki poziom projektu Katedry Języków Słowiańskich, podkreślił znaczenie wizyty przedstawicieli Katedry w Polsce oraz zwrócił uwagę na fakt, Polska zrobi wszystko, co niezbędne, dla dalszego wsparcia bratniego ukraińskiego narodu w jego dążeniach do integracji europejskiej.

wicekonsul Damian Ciarciński

Warto podkreślić, iż udział w konferencji wziął także wicekonsul Konsulatu Generalnego RP w Winnicy Damian Ciarciński, który podkreślił znaczenie uczelni w rozwoju języka polskiego na chmielnicczyźnie oraz rozwoju dobrosąsiedzkich stosunków między oboma naszymi krajami, zauważając, że Rząd Rzeczypospolitej Polskiej dalej będzie wspierał naukę języka polskiego na Ukrainie.

Ludmyła Stanisławowa

Wszystkich przybyłych uczestników konferencji przywitała dziekan Fakultetu Humanistyczno - Pedagogicznego – docent Ludmila Stanislavova, podkreślając znaczenie działalności Katedry Filologii Słowiańskiej na rzecz rozwoju języka polskiego w CHNU. Podziękowała również kierownikowi Katedry za doskonałe przygotowanie i organizację konferencji.

prof. Jerzy Szałapko

Z powitalnym słowem wystąpił także dyrektor Ukraińsko – Polskiego Centrum działającego przy CHNU profesor Jerzy Shalapko. Symbolicznie, w tychże dniach Ukraińsko – Polskie centrum świętuje swoje 10-lecie powstania. Dzięki wsparciu materialnemu, naukowemu i metodycznemu przez CHNU wszystkie zajęcia studentów polonistów odbywają się w Ukraińsko – Polskim Centrum. Dyrektor zwrócił uwagę na znaczenie efektywnej współpracy Centrum i Słowiańskiej Filologii na rzecz rozwoju języka polskiego na Uniwersytecie.

Walentyna Skoropud

Zastępca naczelnika Wydziału Departamentu Oświaty i Nauki Chmielnickiej Administracji Obwodowej Valentina Skoropud wystapila z referatem na temat stanu nauczania języka polskiego w obwodzie Chmielnickim, koncentrując się na wybranych przykładach oraz współczesnych problemach polskiej oświaty na chmielnicczyźnie.

Nela Podlewska

Kierownik Katedry Filologii Słowiańskiej CHNU Nelia Podlevska przedstawiła referat na temat stanu i perspektyw nauki i nauczania języka polskiego w CHNU, pokazując rolę i znaczenie Katedry Słowiańskiej Filologii w tym procesie. Przedstawiła osiągnięcia Katedry, osiągnięcia studentów wyznaczając jednocześnie kierunki nad jakimi należy dalej pracować na rzecz rozwoju języka polskiego w CHNU.

Julia Sierkowa

Prezes Chmielnickiego Oddziału Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie, starszy wykładowca słowiańskiej filologii Julia Sierkowa w swoim referacie zwróciła uwagę na stan i perspektywy uczenia się języka polskiego na Ukrainie, i dokonała porównania kształcenia historii ze stanem obecnym w zakresie kształcenia języka polskiego na Ukrainie.

Ewa Kaleta

Niezwykle interesujący był referat Ewy Kalety, nauczycielki języka polskiego z Zespołu Szkół w Staszowie (Polska) na temat nauczania języka polskiego jako języka obcego. Pani Ewa położyła nacisk na porównanie kilku kluczowych punktów w nauczaniu języka polskiego jako języka ojczystego oraz jako języka obcego.

Olga Horoszkowska

Honorowym gościem konferencji była Olga Horoshkovska - doktor nauk pedagogicznych, profesor, naukowy, współpracownik laboratorium nauczania ukraińskiej literatury w szkołach mniejszości narodowych Ukrainy i diaspory, Instytutu Pedagogiki Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, która przedstawiła temat realizacji krajowych standardów i programów nauczania w ukraińskich podręcznikach dla szkół z nauczaniem języka polskiego.

Alicja Ratyńska

Prezes Winnickiego Kulturalno – Oświatowego Związku Polaków - Alicja Ratyńska wygłosiła referat na temat nauczania języka polskiego w obwodzie winnickim.

Oleg Pryskoka

Specjalista ds. slawistyki docent katedry ogólnego językoznawstwa i ukraińskiej filologii Głuchiwskiego Pedagogicznego Uniwersytetu Narodowego im. O. Dowżenka Oleg Pryskoka zapoznał wszystkich uczestników konferencji z tematem. występowania i rozwoju polskiej leksykologii historycznej z analogicznym procesem w językoznawstwie ukraińskim.

Irena Saszko

Owacje otrzymał referat kandydatki teologicznych nauk, starszego wykładowcy katedry słowiańskiej filologii Ireny Saszko nt. chrześcijańsko - patriotycznego wychowania współczesnej młodzieży na lekcjach języka polskiego jako obcego oraz nt. roli nauczyciela języka polskiego w wychowaniu dorastającego pokolenia.

Konferencja Chmielnicki

Konferencja

Następnie konferencja była kontynuowana podczas wizyty w Wieloprofilowym Technikum, gdzie odbywa się nauczanie języka polskiego. W tym czasie delegacja miała okazję poznać nauczycieli języka polskiego, uczniów oraz zaprezentować i przekazać polską literaturę dla szkoły.

Ukraińsko - Polskie Centrum w Chmielnickim

Po zakończeniu wizyty w szkole rozpoczęto drugą część konferencji w Ukraińsko - Polskim Centrum. Prace podzielono na 4 sekcje, podczas których można było wysłuchać referatów czołowych naukowców nt. najbardziej aktualnych problemów współczesnej filologii.

Podsumowaniem udanej konferencji oraz całego projektu była uroczysta kolacja.

Konferencja w Chmielnickim

Konferencja w Chmielnickim

Podsumowując, wszyscy uczestnicy oraz goście wydarzenia byli bardzo zadowoleni z rezultatów konferencji i szczerze dziękowali Pani docent Neli Podlewskiej - kierownikowi katedry słowiańskiej filologii Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego za wysoki poziom organizacji, stały rozwój ojczystej filologii oraz aktywny udział w rozwoju międzynarodowej współpracy uniwersytetu.

MSZ

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2014".

Fotografie: archiwum Stowarzyszenia Integracja Europa - Wschód i Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego.

Język polski w ukraińskiej edukacji - międzynarodowa konferencja w Chmielnickim