Niemal tydzień trwała podróż grupy polsko-ukraińskiej młodzieży miejscami wspólnej historii z okresu Rzeczpospolitej Obojga Narodów na Ukrainie w ramach projektu “Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa”. O ich trasie, gdzie byli i co robili dla nawiązania dialogu społeczno-kulturalnego.
W projekcie “Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa” sfilmowane zostanie ponad 100 cennych historycznie obiektów. Oczywiście liczba wartych uwagi zabytków nie kończy się na wybranych i opisanych przez zaproszonych do projektu historyków. Jest ich dużo więcej, lecz nie wszystkie udało się objąć czasowo jednym tegorocznym projektem.
Jeszcze krótsza była trasa wyprawy polskiej i ukraińskiej młodzieży z kieleckich szkół i uczelni, którą zaplanowano w ramach projektu. Nawet w tak krótkim czasie tj. w ciągu tygodnia młodzi uczestnicy z kamerą, czy telefonem w jednej ręce i walizką w drugiej zdążyli się zapoznać z wieloma ważnymi historycznie miejscami. Mieli niewiele czasu, ale dużo pomysłów na dobre reportaże.
Jaki był cel podróży młodzieży? Przede wszystkim nawiązanie dialogu z lokalnymi mieszkańcami wybranych historycznych miejsc i nagranie amatorskich reportaży z tych spotkań.
Kto odważył się wyruszyć w podróż po Ukrainie (warto dodać, że niemal wszystkimi możliwymi lokalnymi środkami transportu od marszrutek po "płackartne" pociągi)?
W podróż ruszyli: Ira Vitiuk, Sasza Kanahiwska i Patryk Jarząbek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Julia Zygała i Ola Wilk z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego oraz Adam Treliński z VII Liceum Ogolnokształcącego im. Józefa Piłsudskiego.
Relacje on-line z wyprawy i fotografie - dziś już archiwalne można zobaczyć na profilu Facebook naszego projektu.
Lwów
Miasto wiecznego deszczu, starych tramwajów i niezliczonej ilości pamiątek historii
Lwów był pierwszym punktem na trasie. Akurat od niego zaczęła się znajomość z Ukrainą polskiej części grupy. Miasto Lwa, jak nazywają go Ukraińcy, przyjęło gości i pokazało się od najlepszej strony. W trakcie wizyty udało się nie tylko zwiedzieć zaplanowane zabytki z czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów, lecz także zaobserwować jak teraz toczy się życie miasta.
Żółkiew
Niezwykle piękne i bogate na zabytki miasteczko
Dawniej prywatne miasto szlacheckie założone przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego ma czym zachęcić turystów, historyków i zwykłych miłośników czasów dawnej Rzeczpospolitej. Jak widać na zdjęciach w Żółkwi lokalne władze aktualnie starają się restaurować zabytki architektoniczne. Niestety tylko w ograniczonej części. Niektóre pamiątki historii muszą jeszcze poczekać na swoich mecenasów.
Zbaraż
Miejsce, w którym tworzyła się historia
Zbaraż w Polsce i na Ukrainie kojarzy chyba każdy. Nawet nie tak miasto, jak zamek, który stoi odnowiony i zaprzasza zwiedzających. W środku czeka na odwiedzających wiele ciekawych atrakcji, więc nie będziemy zdradzać szczegółów, żeby każdy mógł osobiście zapoznać się z tym słynnym miejscem ;)
Tarnopol
Gdzie warto zostać na chwilę, żeby pocieszyć oko i duszę
Założony przez hetmana Jana Tarnowskiego Tarnopol jest przytulny i ciekawy zarówno pod względem turystycznym, jak i w części historycznej.
Kamieniec Podolski
Tu łączą się kultury i zostawiają długowieczny ślad
Wydałałoby się, że Kamieniec - ten historyczny, nie jest duży. Brakło jednak dla naszej młodzieży całego dnia, żeby to miasto w pełni zobaczyć. Możliwe dlatego, że każda uliczka i każdy budynek w tym mieście jest wart uwagi. Przy każdym warto się na chwile zatrzymać i przeczytać tabliczkę informacyjną. Dodatkowym źródłem informacji byli studenci miejscowej uczelni: Diana Hruszańska i Maksym Slozkin, którzy zgodzili się pokazać gościom z Polski swój Uniwersytet im. I. Ohijenki oraz opowiedzieć więcej o współczesnym Kamieńcu.
Winnica
Miasto na pograniczu, które się zawsze uczy i rozwija
To był przedostatni punkt na trasie historycznej w ramach podróży naszej młodzieży. Lepiej poznać historię miasta i jego współczesność pomógł historyk i przewodnik dr Oleksandr Fedoryszen - przewodniczący Winnickiego Stowarzyszenia Historycznego, które jest partnerem naszego projektu. Także w Winnicy odbyła się prezentacja projektu z udziałem dziennikarzy z lokalnych mediów, miejscowej młodzieży oraz aktywnych mieszkańców Winnicy.
Kijów
To tutaj w naszych czasach decydują o losach państwa i tworzą historię
W Kijowie zakończyła się podróż polsko-ukraińskiej młodzieży z Kielc (jeśli nie liczyć oczywiście podróży do Przemyśla nowoczesnym pociągiem Ukrzaliznycji marki Hyundai Rotem. Podsumowaniem była Międzynarodowa konferencja naukowa z okazji 360-lecia podpisania Unii Hadziackiej w Muzeum Narodowym Historii Ukrainy.
Poczas konferencji organizator wydarzenia i dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie Bartosz Musiałowicz zaprezentował projekt "Polska i Ukraina. Śladami historyczgo dziedzictwa".
Ponad 50 uczestników konferencji obejrzało m.in. zapowiedź filmów, które powstają w projekcie oraz fotograficzną relację z wyprawy historyków i dziennikarzy na Ukrainę.
Konferencja była doskonałą okazją do spotkania i zaproszenia współpracy uznanych polskich i ukraińskich historyków oraz przedstawicieli środowisk opiniotówrczych.
W wydarzeniu wzięła udział także delegacja naszego projektu w składzie prezesa Stowarzyszenia Krzysztofa Kality, dr Tomasza Ossowskiego, prof. Jurija Lehuna, dr Oleksandra Fedoryszynego i młodych uczestników wyjazdu.
Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Integracja Europa - Wschód we współpracy z Polskim Instytutem w Kijowie. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2018.
Autorka: Iryna Vitiuk
Fotografie: archiwum Stowarzyszenia Integracja Europa - Wschód