×
вул. Henryka Sienkiewicza 78A
25-501 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
31.10.2011
Fotorelacja z realizacji II etapu naszego projektu Śladami wspólnej historii

17 września zakończył się II etap naszego projektu pn. „Śladami wspólnej historii w drodze do europejskiego partnerstwa narodów. Międzynarodowe Centrum Dialogu i Demokracji im. prof. Bronisława Geremka w Winnicy”.

W wizycie wzięli udział przedstawiciele Stowarzyszenia Integracja Europa Wschód oraz partnerskie organizacje w tym:
- Towarzystwo Szkoły Katolickiej,
- Stowarzyszenie „Pro Civitas” w Piekoszowie.
Ponadto miło nam poinformować, iż do naszego projektu dołączyły nowe organizacje: Towarzystwo Dawida Rubinowicza z Polski, a z Ukrainy Winnicki Kulturalno-Oświatowy Związek Polaków (Вінницька культурно-просвітницька спілка поляків) oraz Ukraińsko – Polskie Centrum Chmielnickiego Państwowego Uniwersytetu (Українсько-польський центр Хмельницького національного університету). Ponadto uczestnikiem wizyty był przedstawiciel Stowarzyszenia Agencji Rozwoju Regionalnego Ukrainy NARDA. W czasie wizyty omawiane były kwestie przyszłości Centrum, jego zadania oraz rola partnerskich organizacji.
Podczas wizyty gościliśmy w siedzibach organizacji uczestniczących w projekcie, tj. Winnickim Obwodowym Muzeum Regionalnym, Funduszu Charytatywnym „Podilska Gromada, Winnickim Regionalnym Centrum Informacji „Kreatyw”, Winnickiej Bibliotece Obwodowej oraz w gminie Żydowskiej – Synagodze Liwszyca.
Z oficjalną wizytą gościliśmy również w Generalnym Konsulacie Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy, gdzie dyskutowaliśmy nad przyszłą strukturą i funkcjonowaniem Centrum.
W spotkaniu uczestniczyli Konsul Generalny RP Pan Krzysztof Świderek oraz Wice Konsul Pan Damian Ciarciński.
Całości wizyty przyświecało hasło „śladami wspólnej historii”, które stało się okazją do odwiedzenia miejsc, które dla Polaków, Ukraińców i Żydów są miejscami bliskimi z powodu wspólnych wielowiekowych dziejów. Odwiedziliśmy takie miasta jak Kamieniec Podolski, Tulczyn czy Chocim, które zapisały się na stałe na kartach polskiej historii, a także takie miejsca jak: Braiłów, Szarogród, Woronowica, Nemirów, Murafa, Bracław, Bar oraz Międzybórz. Dzięki uprzejmości studentów kijowskiego uniwersytetu mogliśmy wziąć udział w wycieczce do Kijowa. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Ivano – Frankivsk i Drohobycz.
W grudniu odbędzie się konferencja podsumowująca projekt. Będzie to okazja do oficjalnego podsumowania projektu oraz podpisania listów intencyjnych na rzecz współpracy przy tworzeniu Centrum dialogu i demokracji.

Patronat nad projektem objęli:
Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy
Krzysztof Świderek

Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie
Witalij Maksymenko

Wojewoda Świętokrzyski
Bożentyna Pałka – Koruba

Starosta Kielecki
Zdzisław Wrzałka

Prezydent Miasta Kielce
Wojciech Lubawski

Autor: Magdalena Królik, Krzysztof Kalita

Poniżej prezentujemy zdjęcia z wizyty:

 

Fotorelacja z realizacji II etapu naszego projektu Śladami wspólnej historii